Оптимизъм vs. песимизъм. Ползи и вреди
Всички знаем за разликата между оптимизма и песимизма и много често поставяме себе си или другите в една от двете категории. Още от деца знаем, че оптимистите “вярват”, че доброто предстои, докато песимистите по-скоро очакват недобрия край на нещата. Но каква е разликата между двете в детайли?
Песимизъм
Основната характеристика на песимистите е, че те вярват, че лошите събития не само са по-възможния развой на ситуациите, но и че те ще продължат дълго време, ще доведат до катастрофални резултати и много често всичко за всичко това те поемат отговорността и вината.
Оптимизъм
От друга страна, оптимистите, които са изправени пред същите или подобни ситуации, вярват, че поражението е временно и не е по тяхна вина. Докато един песимист може да се откаже от това да поправи или проемни резултатите, един оптимист ще обмисли начини за действие към промяна. По присъщо е на песимистите да застиват в едно положение, докато за оптимистите е по-характерно действието, активността. Това, разбира се, не е правило, и както едните, така и другите могат да проявяват характеристики на противоположността.
Съществуват плюсове и минуси както на оптимизма, така и на песимизма.
Например, изразяването на твърде много оптимизъм по дадена тема или по отношение на дадени негативни събития може да отблъсне някои хора, тъй като може да изглежда неестествен и може да отрича реалността и болката от случилото се. Добре е в такива случаи, когато някои преживява силно негативни чувства или емоции, и му е трудно да остане оптимистично настроен, да бъде подкрепен с присъствие на важен за него човек, осигуряване на спокойна и защитена среда, без да бъде подтикван да гледа по-позитивно на нещата. Когато болката и страданието заличават възможността на позитивизма да пробие, е нужно да им се даде време и пространство, в което да бъдат изживяни, а не потиснати с “Всичко ще бъде наред, гледай по-ведро на нещата!”. Оптимизмът е важен мотиватор, но за него е нужно да се “освободи” място, някак човек да узрее за него и по естествен начин да го пожелае. В противен случай стремежът към позитивизъм към себе си или към някого другиго може да се преживява като насилие.
Крайният песимизъм също има своите негативни страни – той може да прерастне в депресивен период. Когато човек се фокусира само върху негативното, вижда събитията като катастрофални за прекалено дълъг период или изпитва трудности да преживее болката и страданието, за да продължи, тогава се появява нуждата и от помощ от специалист, който да води процеса по освобождаване от негативните преживявания, за да могат те в един момент да бъдат погледнати през един по-оптимистичен поглед.
Ако се опитаме да си представим кои биха били здравословните дози оптимизъм и песимизъм те ще звучат така:
- Здравословната доза оптимизъм е онази, която ни вдъхновява и обнадеждава, помага ни да се движим през живота си с надежда.
- Здравословната доза песимизъм може да изглежда по-скоро като способност да гледаме реалистично и мъдро на нещата.
Едно и също нещо, видяно през различни очи.
Всъщност разликата между оптимистът и песимистът е, че оптимистът, който преминава през труден период, предполага, че животът ще се подобри, докато песимистът вярва, че животът винаги ще бъде труден и болезнен. Те гледат към едно и също нещо, но сякаш избират да виждат различни неща, това не е разлика в житейския опит, а по-скоро в начина, по който хората възприемат и реагират на негативното събитие. За щастие, оптимизмът може да се научи.
Как да се научим на здравословен оптимизъм?
- Идентифицирайте мислите и вярванията, които се въртят в ума ви, след като се случи нещо неприятно. Как тълкувате събитието?
- Напишете всичките си мисли.
- След това отделете чувствата си от мислите си, защото не можете да променяте чувствата си. Това, което чувствате, е такова, каквото е. Чувствата не са правилни, грешни, добри или лоши.
- Направете това за няколко неприятни ситуации, като спор с партньора ви, работен конфликт или получаване на глоба за движение.
Може да започнете да виждате подобен модел в това как интерпретирате и реагирате на негативни събития.
Когато човек си даде сметка и се опита да хване песимистичните мисли, има шанс да ги оспорите и да ги промените. Следващия път, когато мислите ви се насочат до нещо като „Никога не постигам това, което искам“, „Нищо никога не се случва в моя полза“ или „Хората винаги са зли към мен“, опитайте се да ги забележите и ги запишете на лист.
Следващата стъпка е или да се разсеете от песимистичните си вярвания, или да ги оспорите. Оспорването на песимистичните вярвания ще доведе до по-дълбоки, по-дълготрайни резултати от разсейването. Оспорването на песимистичните вярвания включва замяната им с алтернативни, по-добри и по-реалистични обяснения. Например, ако имате спор с партньора си, може веднага да си помислите: „Тя никога не ме разбира! Винаги съм този, който накрая се извинява. Това не работи; трябва да се разделим.” В разгара на спора е трудно да се мисли рационално. Но ако се отдръпнете и помислите за ситуацията по-реалистично, може да откриете, че мислите ви стават по-положителни и дори може да успеете да разрешите нещата по-бързо. Например, може да си кажете: „Току-що имахме спор и въпреки че тя не беше много разбираща, аз също не бях. Тя ме е разбирала много пъти и вероятно ще ме разбере отново, след като и двамата се охладим. Преди винаги сме успявали да се справим с проблемите си. Знам, че можем отново.”
Поддържането на изпълнена с надежда, положителна, но реална гледна точка пред лицето на бедствието може да бъде истинско предизвикателство, но е от съществено значение както за личното емоционално състояние, така и за отношенията ни с другите.
Оптимист – някой, който осъзнава, че да направиш стъпка назад, след като си направил една напред не е бедствие – това е ча-ча.
Последвайте ни в социалните мрежи!
Facebook:https://www.facebook.com/S.O.V.A.psyc... YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCd2dYVIA_CY_hoAyNkQ2rLg Instagram: https://www.instagram.com/sova_psy/ Pinterest: https://www.pinterest.com/sovapsy/ LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/sova… Twitter: https://twitter.com/sovapsycenter